proLékaře.cz

Vážený pane doktore,

i dnes se spolu vydáme na dobrodružnou cestu do biomedicínského „mikrokosmu“. Jednu z nejslibnějších oblastí lékařského výzkumu totiž představují nanoléčiva. Podíváme se na jejich aktuální perspektivy a pokusíme se zodpovědět otázku, v čem by se nanoterapeutika mohla ještě zdokonalit. Ve prospěch lidského zdraví se dá využít rovněž superschopnost virů proniknout do hostitelské buňky. A miniinvazivní techniky se stále častěji prosazují také v hrudní chirurgii, proto shrneme benefity videem asistované thorakoskopické chirurgie (VATS).

Ze žhavé současnosti se na skok vypravíme i do neméně fascinující minulosti: Ačkoliv povolání písaře ve starém Egyptě a zdravotní rizika související s jeho výkonem si nikdo nepřipouštěl, přesto si vybralo svou daň na jejich tělech, jak ukazuje třeba nejnovější výzkum českých antropologů.

Recentně publikovaná americká studie vyčíslila souvislost mezi rizikem žilní tromboembolie (VTE) a vynecháním dávek tromboprofylaxe enoxaparinem u pacientů po úrazu nebo velké operaci. Zeptali jsme se i na možné strategie, jak v praxi minimalizovat nežádoucí účinkynesteroidních antirevmatik.

V aktuálních „jednohubkách“ z klinického výzkumu se mimo jiné ohlédneme za prvními velkými kongresy podzimní sezony − „trendujícími“ tématy jsou dozajista antiobezitika, atopická dermatitida či problematika karcinomu prsu; vedle toho přineseme i jedno překvapivé zjištění týkající se Alzheimerovy nemoci a roztroušené sklerózy.

Vykročení do prvních podzimních dní tou správnou nohou a pokud možno jen s „ochočenými“ viry Vám za tým proLékaře.cz přeje
Klára Mikušová
Inzerce
Novinky z oboru
Budou nanoléčiva lépe cílit na některé onkologické nemoci?
Příroda představuje nevyčerpatelný zdroj inspirace pro vývoj nových technologií a nanotechnologie rozhodně nejsou výjimkou. Konkrétně „efekt…
Číst celý článek   Vydáno: 18. 9. 2024 | Zdroj: Technologie léků
Viry nemusejí jen škodit. Jak jsme si je ochočili?
Viry obvykle vnímáme jen v kontextu škod, které páchají na lidském zdraví a životech. Španělská chřipka zabila přibližně 50 milionů lidí, na pravé…
Číst celý článek   Vydáno: 17. 9. 2024 | Zdroj: Zajímavosti z výzkumu
Miniinvazivní techniky se v hrudní chirurgii prosazují stále častěji
V posledních 15 letech sledujeme dramatický vývoj postupů a posun od otevřené chirurgie k minimálně invazivním technikám. V průběhu let byla…
Číst celý článek   Vydáno: 19. 9. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Staroegyptští písaři přetěžovali tělo obdobně jako dnešní lidé se sedavým zaměstnáním
Antropoložka RNDr. Petra Brukner Havelková, Ph.D., z Antropologického oddělení Národního muzea a egyptoložka Mgr. et Mgr. Veronika Dulíková, Ph.D.,…
Číst celý článek   Vydáno: 16. 9. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
S každou vynechanou dávkou tromboprofylaxe u pacientů s traumatem významně roste riziko VTE
Dostupná data ukazují, že profylaxe enoxaparinem účinně snižuje výskyt žilní tromboembolie (VTE), a to bez významného zvýšení rizika krvácení. I…
Číst celý článek   Vydáno: 6. 9. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Jak minimalizovat nežádoucí účinky nesteroidních antirevmatik
Dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAIDs) může být spojené s nežádoucími vedlejšími účinky, jako je krvácení do…
Číst celý článek   Vydáno: 17. 9. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
„Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/31
Nabízíme další výběr nejčerstvějších novinek ze světové odborné literatury ve zkratce.
Číst celý článek   Vydáno: 19. 9. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Inzerce

Elektronické vzdělávání

Lidský papilomavirus u dospělých − HPV si pohlaví nevybírá

Významná část populace je během života exponována lidským papilomavirům (HPV). V posledních letech celosvětově stoupá snaha o podporu zvýšení…
Vydáno: 19. 7. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning
 

Jak diagnostikovat a efektivně léčit CHOPN v roce 2024

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je pomalu postupující chronický neinfekční zánět průdušek a průdušinek vedoucí k jejich postupnému…
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.
Odborná garance: prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D.
Vydáno: 1. 7. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning